Kanna omaisuutesi Somero-Seuran sydänystävä-kassissa

12.5.2018

Luonnonvarojen säästämiseksi, jätteen vähentämiseksi ja ilon tuomiseksi ihmisille toteutimme kaikin tavoin kestävän kassin jokaiselle Someron sydänystävälle. Kassin myynnistä saatava tuotto käytetään kokonaisuudessaan somerolaisten lasten ja nuorten hyväksi.

Sydänystävä-kassi on tehty tekstiilijätteestä, joka on jäänyt yli vaatteiden valmistusprosessissa. Kassi on ympäristöllisesti ja käytössä kestävä.

Yhden puuvillakilon tuottaminen kuluttaa 11 000 litraa vettä. Tätä kassia varten ei ole kasvatettu puuvillaa eikä kulutettu vettä. Kun mukanasi on sydänystävä -kassi, luonnonvaroja säästyy muutenkin, sillä et tarvitse muovipusseja.

Sydänystävä-kassin on suunnitellut Ari Kostamo ja valmistanut helsinkiläinen Pure Waste.

Miten sellaisen saa?

Tällä hetkellä niitä on myynnissä Someron kirjakaupassa, Pellavakeskuksessa sekä Someron Torppamuseolla museon ollessa auki. Myyntipaikkoja tulee kevään aikana lisää. Kassi maksaa 10 euroa.